
Рума је данас одала почаст Дану борца, датумом који симболизује рађање отпора фашистичкој окупацији. Церемонија полагања венаца на Споменик жртвама фашизма на Градском гробљу окупила је представнике локалне власти, борачких удружења, политичких партија и грађане, наглашавајући трајну важност овог историјског момента.
Стеван Ковачевић, помоћник председника Општине Рума, истакао је универзалну поруку слободе.
„Поздрављам вас на овом месту где славимо слободу и храброст наших предака. Хвала вам што сте се придружили нашем напору да очувамо историјско памћење. Четврти јул је светионик слободарске традиције нашег народа – дан када је донета одлука о устанку против фашизма. Од тог тренутка, наш народ је стао на страну слободе, прогреса и правде“, рекао је Ковачевић.
Он је подсетио на тежину те одлуке – стотине хиљада жртава и разорену земљу – али је истакао да је то био и незаустављив почетак борбе за слободу и достојанство.
„Србија се с поносом сврстала међу прве у Европи које су се успротивиле фашистичком злу. Два антифашистичка покрета не би требало да нас деле, већ да нас спајају. Данас је кључно да будемо достојни предака и да разумемо оно што нас повезује“, додао је Ковачевић, позивајући на заједништво.
Предраг Вукмирић, председник Општинске организације СУБНОР-а Рума, детаљније је објаснио историјски контекст обележавања.
„Седница Политбироа ЦК КПЈ у Београду, 4. јула 1941. године, била је прекретница када је донета одлука о устанку. Само три дана касније, 7. јула, нападом на жандармеријску станицу у Белој Цркви, започела је организована борба. Српски народ је био пионир оружане побуне против фашизма у поробљеној Европи“, нагласио је Вукмирић.
Његова порука за будуће генерације била је јасна: „Као потомци славних предака, наша је обавеза да никада не заборавимо њихову жртву и да с поносом негујемо тековине антифашистичке борбе.“
Напомена: Централна прослава Дана устанка за Војводину одржаће се 7. јула на Иришком венцу, с почетком у 11 часова. СУБНОР Рума организује превоз за све који желе да присуствују.