Сачувајмо земљиште за будуће генерације: Зашто је заоравање боље од паљења?

Паљење жетвених остатака је штетна пракса која нема ниједну корисну сврху, већ само наноси велику штету пољопривредним произвођачима и животној средини. Време је да се окренемо одрживим решењима попут заоравања, како бисмо сачували наше земљиште за будуће генерације.


Погубне последице паљења

Паљењем се развијају екстремно високе температуре које површински слој земљишта претварају у пепео и прашину. Овај слој, који је кључан за будуће приносе, лако односе ветрови и спирају кише, што доводи до његовог нестанка.

Осим тога, паљење убија све живе организме у земљишту, укључујући кишне глисте и микроорганизме. Ови организми су незаменљиви у исхрани биљака, јер преводе хранљиве материје из ђубрива у облике приступачне биљкама и врше разлагање органских материја. Њиховим уништењем, земљиште губи своју плодност и способност да се природно обнавља.


Предности заоравања

Заоравање, с друге стране, доноси бројне предности:

  • Побољшање водног режима: Заорана земљишта садрже до 2,5% више влаге у време јесењег и зимског орања у поређењу са онима где стрњика није заорана.
  • Борба против корова: Заоравањем се провоцира ницање семена корова, која се касније лако уништавају даљом обрадом.
  • Обогаћивање земљишта: Заоравањем се земљишту враћају најважнија биљна хранива (азот, фосфор, калијум) и органска материја, што представља облик природног ђубрења.
  • Економичност: Основна обрада земљишта је лакша јер се земљиште мање стврдне, што доводи до знатно мањег утрошка горива.

Законске последице и казне

Спаљивање стрних усева, смећа и биљних остатака је строго забрањено Законом о заштити од пожара (члан 50).

  • Лице које изазове пожар дужно је да надокнади трошкове интервенције ватрогасно-спасилачкој јединици.
  • Физичко лице које прекрши закон казниће се новчаном казном у износу од 10.000 динара.
  • Правно лице које прекрши закон казниће се новчаном казном од 300.000 до 1.000.000 динара.
  • Уколико се утврди да је на пољопривредном газдинству вршено спаљивање жетвених остатака, газдинство губи право на подстицајна средства у пољопривреди у периоду од две године.

Опасност од неконтролисаних пожара

Спаљивање биљних остатака често доводи до неконтролисаних пожара на отвореном, који наносе велике материјалне штете и, нажалост, могу довести до страдања људи.

Зато вас позивамо да се одговорно понашате према земљишту и да се придржавате законских одредби.


Одељење за друштвене делатности, општу управу и заједничке послове

Извор: Општина Сремски Карловци