
Јуче је у Руми свечано потписан уговор за пројекат „Румске перспективе – наслеђе у новом руху 2“, који ће омогућити наставак свеобухватне реконструкције Спомен-куће Милеве Марић Ајнштајн. Овај капитални пројекат реализује се у оквиру националног програма Министарства културе „Градови у фокусу“, а представља значајан искорак у очувању и промоцији богатог културног наслеђа Руме и целе Србије.
Уговор су потписали министар културе Републике Србије, Никола Селаковић, и председник Општине Рума, Душан Љубишић.
Рума – пример улагања у културу
Министар културе, Никола Селаковић, истакао је да Општина Рума може да послужи као пример многим локалним самоуправама у Србији. „Посвећеност и улагања Руме у културу, културну инфраструктуру, њену обнову и осмишљавање потпуно нових и оригиналних садржаја су заиста импресивни. Један од најбољих примера те идеје и предузимљивости Општине Рума, без обзира на то ко је на њеном челу, јер је ово пример добре праксе континуитета, јесте обнова породичне куће Милеве Марић Ајнштајн“, рекао је министар Селаковић.
Он је подсетио да је на овом месту живела породица Марић, укључујући и Милеву, од 1878. до 1892. године. „Милева Марић Ајнштајн је неко ко је пронео славу српског имена широм света и којим се много поносимо. То је жена која је у времену када је то била права реткост, студирала математику и физику, упознала свог будућег супруга Алберта Ајнштајна и у доброј мери утицала на развој његове научне мисли“, нагласио је министар.
Ова година је посебно значајна јер се прославља 150 година од рођења Милеве Марић Ајнштајн. „На најлепши могући начин обнављамо њену кућу овде у Руми. Захваљујући покрајинској секретарки Александри Ћирић Бошковић и њеном наследнику на челу Општине Душану Љубишићу, ми настављамо овај пројекат који је започет у време када је председница Покрајинске владе Маја Гојковић била на челу Министарства културе. Прошле године Министарство је у овај објекат уложило 10 милиона динара, ове године 20 милиона динара кроз програм ‘Градови у фокусу’“, објаснио је Селаковић.
Министар је изразио уверење да ће овај пројекат бити један од најбољих примера бриге о културно-историјском наслеђу и знаменитим личностима, а планирано је да буде завршен за 15 месеци. Радови су почели септембра 2024. године, а очекује се да ће музеј бити усељен и отворен за јавност у децембру, када се обележава 150. годишњица Милевиног рођења.
Селаковић је подсетио да програм „Градови у фокусу“ обележава десетогодишњицу, покренут је 2016. године на иницијативу тадашњег председника владе, а данашњег председника Републике. Од 2016. до 2025. уложено је 2,382 милијарде динара, од чега је 55,8 милиона дошло у Општину Рума само од 2020. до данас. Тиме је Општина Рума, како је рекао, апсолутно оправдала поверење и партнерство са Министарством културе.
„Данашњи долазак искористио сам да са руководством Руме разговарам о будућим идејама и пројектима. Рума постаје озбиљна раскрсница међународних путева у Србији, не само завршетком Коридора 10, већ и све видљивијим завршетком Фрушкогорског коридора. Ово ће постати место где ће људи долазити не само због посла, већ ће долазити на напајање на извор духовности и културе, а Рума све више добија обрисе таквог места“, закључио је министар.
Велика част за Руму
Александра Ћирић Бошковић, покрајинска секретарка за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, изразила је част и задовољство што присуствује реализацији пројекта који ће бити завршен за мање од 15 месеци. „Велика је част за Руму да радимо овако велике пројекте. У претходне три године доста тога је уложено управо захваљујући средствима Министарства културе, Покрајинског секретаријата и Владе“, рекла је секретарка Ћирић Бошковић.
Она је истакла да је идеја за обнову куће Милеве Марић Ајнштајн дошла након реконструкције Завичајног музеја, препознајући значај ове научнице која је значајан део детињства провела у Руми. „Рума, захваљујући географском положају на раскрсници путева, може да привуче велик број туриста који би имали шта да виде у нашој Руми, поред музеја, библиотеке, језера, а то је свакако споменик културе посвећен научници у години у којој обележавамо 150 година од њеног рођења“, додала је она.
Успешна сарадња са вишим нивоима власти
Председник Општине Рума, Душан Љубишић, захвалио се на подршци, посебно наглашавајући успешну сарадњу са вишим нивоима власти. „Александра помаже и то се види на сваком кораку, а то се посебно види у последњих седам дана, где смо показали да се добро спроводи сарадња са вишим нивоима власти. Имамо добре пројекте и они су препознати од стране републичких и покрајинских органа“, истакао је Љубишић.
Он је подсетио на недавне пројекте, попут потписивања уговора о суфинансирању изградње вртића у Хртковцима и одобрених 9 милиона динара од Покрајинског секретаријата за реконструкцију Дома културе у Краљевцима.
„Обрадовао сам се када сам видео одлуку да Рума од Министарства културе добија 20 милиона динара за кућу Милеве Марић Ајнштајн. То су заиста велика средства и заједно са 10 милиона од прошле године покривају већи део цене коштања куће. Грађевински радови очекујемо да ће бити готови половином или крајем јула“, рекао је Љубишић.
Након грађевинских радова, следи други део пројекта у који ће бити укључени румски музеј и Покрајински секретаријат за културу. Они су већ осмислили како ће спомен-кућа изгледати и на који начин ће привлачити туристе и љубитеље културе. „Очекујемо у децембру, када је и рођена Милева Марић Ајнштајн, отварање спомен-куће и надамо се присуству министра и секретарке, како би Рума добила прави објекат који ће нас подсећати на нашу научницу која је значајан део свог живота провела у Руми“, закључио је председник општине.